Vikingatidens sidenvägar, en föreläsning för svenskstudenter i Kraków, Polen

En föreläsning som utforskar de arkeologiska och skriftliga spåren av vikingatida kontakter med sidenvägarna av Charlotte Hedenstierna-Jonson, forskare på Uppsala universitet.

Intresset för vikingatiden har under senare år vuxit sig starkt bland studenterna vid Jagellonska universitet, och kanske främst för att de har obligatoriska kurser om vikingatiden som är mycket populära.
Gästföreläsningen av Charlotte Hedenstierna-Jonson kommer ytterligare fördjupa studenternas kunskaper om tiden samt ge dem en möjlighet att möta en forskare som jobbar på ett prestigefyllt svenskt universitet.

Om föreläsningen
“Räder och krigståg ses ofta som det mest karakteristiska för vikingatiden (ca 750 – 1050). Ännu mer utmärkande är dock de vidsträckta kontaktnät som etablerades, och länkade samman de enorma geografiska områden som utgjorde den ’vikingatida världen’. Resor och handel i Västeuropa är väl kända, liksom betydelsen av de stora floderna genom östra Europa, som ledde från Norden till Kyiv Rus och vidare till Bysans. Men hur långt sträckte sig nätverket in i mer centrala delar av Asien? Nådde vikingatidens nordbor marknaderna i Samarkand och Buchara, några av sin tids viktigaste handelsplatser?…”
Text av Charlotte Hedenstierna-Jonson

Föreläsningen ges med stöd från Svenska institutet.

Svensklektor vid Jagellonska universitetet i Kraków, Polen

Sophie Engström

[email protected]